Cechy dobrych okien do domu

Czasami można zastanawiać się, jakie właściwie funkcje pełnią okna. Choć są tak oczywistym elementem każdego budynku mieszkalnego, ich rola nie zawsze jest oczywista. Warto więc nieco bliżej poznać tę tematykę. Ta wiedza przyda się na pewno, zwłaszcza w sytuacji zakupu odpowiednich okien, kiedy trzeba zastanawiać się nad doborem właściwych parametrów.

Co charakteryzuje okna?

dobre okna do każdego wnętrzaOkna wymyślono przed wiekami. Szyby były znane już starożytnym Rzymianom, więc przez stulecia ich zasadnicza konstrukcja nie uległa zmianie. Podobnie funkcje. Przede wszystkim okno ma doprowadzać do pomieszczenia światło słoneczne. Ponadto powinno zapewniać cyrkulację powietrza między mieszkaniem a światem zewnętrznym. Nie od dziś wiadomo, że pomieszczenia należy wietrzyć. Oprócz tego powinno pełnić funkcję termoizolacyjną, ograniczając dopływ zimna z zewnątrz i pozwalając na utrzymanie w środku dogodnej temperatury. Ponadto dobre okno powinno chronić przed hałasem i izolować mieszkanie od zewnętrznego gwaru. Zwłaszcza szum ulicy może stać się po pewnym czasie irytujący. Przez lata opracowywano nowe technologie, mające zwiększyć funkcjonalność okien. Zmieniano materiały ram okiennych, udoskonalano szyby. Tak powstały okna PCV, obecnie najbardziej popularne.

Co charakteryzuje okna PCV?

Przede wszystkim ogromną zaletą tych modeli PCV jest ich duża wytrzymałość. Są odporne na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, a nawet owadów. Nie będą gniły czy próchniały, jak niegdyś źle konserwowane okna drewniane. Ponadto nie wymagają wcale dużych nakładów pracy w utrzymaniu ich dobrego stanu. Wystarczy dbanie o czystość, nie potrzeba specjalnych zabiegów konserwujących. Dużą zaletą jest też szczelność. Dzięki temu łatwiej zatrzymać ciepło w pomieszczeniu. Przyczyniają się do tego kilkuwarstwowe szyby, wykonywane w specjalnych technologiach.