Gdzie lepiej nie montować lamp sufitowych w kształcie tub?

Choć lampy sufitowe tubowe są reklamowane przez sprzedawców jako uniwersalne źródło światła, to istnieją pewne sytuacje, w których ich montaż jest pozbawiony sensu. Należy przy tym pamiętać, że źle dobrany design to jedno, a nieodpowiednio wykorzystany potencjał techniczny to drugie.

Domowe biurko – miejsce pracy

Stanowisko pracy nie powinno być oświetlane za pomocą lamp tubowych. Wprowadzenie ich do aranżacji „domowego biura” mija się z celem, że względu na niewłaściwe parametry emitowanego przez nie światła.

Większość lamp tubowych generuje strumień świetlny o mocy rzeczywistej 35 – 50 W. Światło takie (rozproszone) z pewnością sprawdzi się w niekiedy w kuchni, salonie lub nawet w sypialni, ale nie w miejscu, które wymaga starannego i intensywnego oświetlenia. Poza tym zastosowanie lamp tubowych np. na komputerowym stanowisku pracy, może rozproszyć osobę wykonującą daną pracę. Cóż, widok masywnej lampy wiszącej tuż nad głową, może nawet odstraszyć niektóre osoby.

Łazienka – miejsce dla tradycyjnego oświetlenia

Czy lampy sufitowe tuby z Candellux powinny być montowane w łazience? Zdecydowanie nie! Trudno połączyć specyfikę takiego pomieszczenia z charakterystyką lampy tubowej.

Co więcej – głównym problemem wcale nie jest tu design czy styl wybranej lampy, lecz jej walory użytkowe. Zdecydowana większość z nich posiada oprawy IP20 co oznacza, że praktycznie w ogóle nie są one zabezpieczone przed działaniem wilgoci i pyłów. Oczywiście niewielkie lampy tubowe można wprowadzić do łazienki pod pretekstem oświetlenia punktowego, ale jest to zdecydowanie za mało by mówić o ich praktycznym wykorzystaniu.

Kuchnia – montować, czy nie montować?

Kwestia montażu lamp sufitowych tubowych w kuchni jest dość kontrowersyjna. Owszem, wiele osób uważa, że ich instalacja w tym miejscu ma sens, ale są i takie osoby, które myślą zupełnie inaczej.

Jak jest naprawdę? Jeśli chce się wykorzystać lampę tubową jako oświetlenie główne i… rozproszone, to nie ma to raczej sensu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w kontekście miejscowego podświetlenia blatu roboczego (stołowego) lub oświetlenia znajdującej się wewnątrz kuchni jadalni. Rzecz jasna pojedyncze lampy tubowe można zamontować nad każdym z tych miejsc, ale jest to rozwiązanie dość kosztowne.

Podsumowanie

Montaż tubowych lamp sufitowych w każdym pomieszczeniu nie zawsze jest wygodny i praktyczny. Oczywiście nie można za to „winić” samych lamp, ponieważ ich kształt i charakterystyka zwyczajnie na to nie pozwalają. Każdy rodzaj oprawy oświetleniowej ma swoje wady i zalety, które decydują o jej funkcjonalności.