Jak atrakcyjnie ozdobić okno

rolety rzymskie w salonie

Okna w domu wymagają specjalnej oprawy, aby współgrały z resztą pomieszczenia. Przemyślenie w jaki sposób je udekorować, oraz jakie rozwiązanie zaciemniające pomieszczenia wybrać, to ważna decyzja. Przez okna wpada do domu dzienne światło, które wpływa na samopoczucie człowieka oraz jest znacznie zdrowsze dla oczu, aniżeli sztuczne światło. Zatem umożliwienie jego przepływu jest ważne. Z drugiej strony wiele osób poszukuje sposobu zaciemnienia pomieszczenia gdy słońce zbyt mocno wpada do środka. Jakie rozwiązania wybrać, by były zarówno atrakcyjne wizualnie i praktyczne?

Atrakcyjne wizualnie i praktyczne dekoracje okienne

Zasłony i firanki

Najpopularniejsze są rzecz jasna zasłony i firanki. Obecnie można kupić zasłony uszyte z naturalnych tkanin takich jak len, bawełna, wiskoza. Zdecydowanie lepiej prezentują się niż zasłony uszyte z tkanin zasłonowych – takim mianem bywają określane materiały takie jak poliester, z których dawniej szyto zasłony. Len lub bawełna wyglądają zdecydowanie bardziej elegancko i szlachetnie. Można udekorować okno stosując również firanki. Sprawdzi się to w domach urządzonych klasycznie.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na udekorowanie okna bez zastosowania firan i zasłon. Oczywiście, decydując się na rolety rzymskie (zobacz najnowsze wzory) można również zawiesić zasłony. Rezygnujemy wtedy z firanek, gdyż są już zwyczajnie niepotrzebne. Takie rolety to bardzo elegancki wybór, szczególnie jeżeli znajdziemy producenta szyjącego z tkanin naturalnych. Oczywiście, dają również pole do popisu osobom, które chciałyby udekorować dom trochę odważniej. Rolety można bowiem kupić z z tkanin we wzory. Popularne są na przykład te w czarno-białe poziome lub pionowe pasy. Rolety pozwalają wyeksponować przestrzeń wokół okna, odkrywają parapet, który można traktować jako dodatkowe miejsce do przechowywania książek czy innych drobnostek. Sprawdzą się w niedużych pomieszczeniach, w których zawieszenie zasłon i firanek optycznie zmniejszyłoby i tak nieduży pokój.