Jak dobrać odpowiedni fotel do pracy przy komputerze?

Jak dobrać odpowiedni fotel do pracy przy komputerze?

Dobór odpowiedniego krzesła do biurka ma kluczową rolę podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze bądź w nachyleniu nad raportami, sprawozdaniami i innymi ważnym dokumentami. Dzięki ergonomicznym rozwiązaniom nie tylko zapewni nam najbardziej komfortowe warunki, ale także – a może przede wszystkim – uchroni nas przed poważnymi skutkami zdrowotnymi, takimi jak bóle kręgosłupa, karku czy nawet wady postawy. Czym jednak kierować się przy jego wyborze?

Jakie wybrać krzesło do biurka?

Wybierając krzesło do pracy, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Po pierwsze dobrze, by takie krzesło miało regulowaną wysokość – zbyt wysoko ustawione siedzisko, które uniemożliwia swobodne ułożenie stóp na podłodze, będzie przyczyną nieprzyjemnego nacisku w okolicy kolan, z kolei zbyt ustawione zbyt nisko wymusza nienaturalną postawę. Równie ważne jest to, by oparcie krzesła było profilowane i stanowiło podporę dla kręgosłupa. Dobrym rozwiązaniem są oparcia o zmiennym kącie nachylenia, który można dopasować do swoich potrzeb. Jeśli w domowym biurze najwięcej prac odbywa się na komputerze, wtedy warto też wybierać modele z podłokietnikami, które zadbają o prawidłowy kąt łokci podczas pisania na klawiaturze.

Fotel obrotowy do komputera – nie tylko do pracy

Ergonomiczne fotele komputerowe są alternatywą dla krzeseł do biurka – są zwykle większe, obrotowe i na kółkach, a do tego dostosowane typowo do pracy przy komputerze. Miękkie, wyprofilowane siedziska oraz oparcia wspierające zarówno kręgosłup, jak i kark, to coś, co zdecydowanie ułatwia wielogodzinne wpatrywanie się w ekran. Na rynku dostępne są zarówno zaawansowane modele gamingowe, dla fanów e-sportu i wszelkich gier komputerowych, a także nieco prostsze przeznaczone typowo do pracy. Warto więc wybierać fotel komputerowy w zależności od czasu spędzanego przed komputerem.