Meble DIY – podstawy

Meble to jedna z rzeczy, które przy odrobinie podstawowych umiejętności technicznych, samozaparcia i czasu można z powodzeniem wykonać samemu. W ten sposób można zrealizować nawet najbardziej oryginalne pomysły, albo – co jest coraz bardziej popularne – wykonać meble z materiałów z recyklingu. Samodzielne wykonanie mebli może być prostsze niż się wydaje, jeżeli korzysta się z półfabrykatów dostępnych w wielu marketach budowlanych.

Meble DIY – jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Przydadzą się różnego rodzaju piły do drewna, młotki, kombinerki, wkrętarka, wiertarka, miarki i inne podstawowe narzędzia, które wiele osób ma w domu. Po drugie, trzeba znaleźć odpowiednie miejsce do pracy. Niekoniecznie musi to być profesjonalny warsztat, ale przestrzeń w piwnicy zaopatrzona w roboczy stół i miejsce na podłodze, albo nieużywany fragment garażu nadadzą się idealnie. Mając narzędzia i miejsce do pracy należy zabrać się za przygotowanie projektu. Dlaczego zacząć od projektu, a nie przygotowania materiałów, takich jak drewno, płyta, zawiasy, czy prowadnice do szuflad? To proste – mając projekt można stwierdzić dokładnie jakie materiały, oraz w jakiej ilości będą potrzebne i nie ma ryzyka kupienia niepotrzebnych rzeczy, jak na przykład zbyt dużej ilości kołków, czy prowadnic do szuflad.

źródło: ( https://www.belmeb.pl/akcesoria-meblowe/okucia/prowadnice.html )

Oczywiście, aby zaprojektować mebel, który również w praktyce okaże się udany należy dysponować pewną dozą doświadczenia, ale ono przychodzi z czasem, a ucząc się na błędach zyskuje się go najwięcej. Ostatnim etapem jest realizacja projektu, czyli montaż gotowego mebla.