O czym pamiętać przy zakupie mieszkania?

Nowe mieszkania cieszą się rosnącą popularnością na rynku: to wygodna możliwość urządzenia się od „zera” i brak konieczności zastanawiania się, co w ogóle da się przerobić. Jednak wraz z zakupem deweloperskiego mieszkania zachodzi konieczność wzięcia pod uwagę bardzo wielu kwestii. Jakich?

Mieszkania na sprzedaż – lokalizacja

Jedną z najistotniejszych kwestii jest właśnie to, gdzie znajduje się konkretna inwestycja. Nie można dać sobie wmówić, że „jakoś to będzie” w kwestii dojazdów: konieczność jazdy do pracy przez godzinę w autobusie czy 40-50 minut samochodem stanie się niezwykle nużąca już po krótkim czasie. Dlatego też jeszcze przed zakupem warto dokładnie zmierzyć, ile zajmuje nam dojazd do pracy lub szkoły.

Niezwykle istotne również jest to, czy w danym miejscu jest odpowiednia ilość przystanków autobusowych oraz samych linii komunikujących lokalizację ze ścisłym centrum. Świetnie też, jeśli (szczególnie w większych miastach) jest choć jedna linia nocna, która umożliwi na przykład powrót z imprezy.

Infrastruktura w okolicy

O ile w przypadku inwestycji w toku ciężko na 100% stwierdzić, jak będzie wyglądała sama przestrzeń pod blokiem, to ocena takiej infrastruktury jak dostępne markety, mniejsze sklepy, punkty usługowe czy punkty prowadzące zajęcia dydaktyczno-wychowawcze (m.in. żłobki, przedszkola) – jest możliwa. Dlatego też dobrze jest przejechać się na miejsce i rozejrzeć po okolicy. O ile sam brak tego typu miejsc może nie być jeszcze przeszkodą (zwłaszcza gdy osiedle https://www.domd.pl/inwestycje dopiero się buduje), to brak przestrzeni na tego typu punkty już jak najbardziej stanowi utrudnienie.

Można również poprosić dewelopera o przekazanie informacji dotyczących inwestycji w okolicy. W ten sposób dowiemy się, gdzie planowane są punkty handlowe, a w których miejscach mają znaleźć się przedszkola, żłobki czy inne niezbędne elementy infrastruktury. Poznając tego typu plany jesteśmy w stanie ocenić, czy miejsce to jest dla nas odpowiednie, czy lepiej rozejrzeć się za inną lokalizacją.