Oświetlenie w ogrodzie

lampa LED z czujnikiem ruchu

Na piękny ogród składa się wiele czynników. Oprócz zadbanych roślin ogromne znaczenie ma odpowiednie oświetlenie. Jak sprawić, by ogród zyskał dzięki oświetleniu i by przyjemnie spędzało się w nim czas po zmroku?

Światło wydobywające piękno

Odpowiednio dobrane oświetlenie może podkreślić dobre strony ogrodu. Niewielkie lampy umieszczone wzdłuż ścieżki uwypuklą jej kształt, a jednocześnie sprawią, że o nic się nie potkniemy.

Z kolei lampy punktowe nadają się do wydobycia z mroku poszczególnych roślin. Szczególnie spektakularnie może wyglądać podświetlony, fantazyjnie przycięty krzew lub drzewko.

Praktyczna strona oświetlenia

Światło wpływa również na poczucie bezpieczeństwa. Nie lubimy kiedy nasze otoczenie kryje się w ciemności. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Z jednej strony zapewni oświetlenie w momencie gdy będziemy go potrzebować, a z drugiej pozwoli nam zaoszczędzić energię.

Oszczędności

Chociaż samo urządzanie ogrodu to dość kosztowne hobby, to użytkowanie go, wcale takie nie musi być. Dzięki szeroko dostępnym lampom LED, które zużywają mniej prądu, oraz wydajnemu zasilaniu energią słoneczną, oświetlenie ogrodu może być naprawdę tanie.

Dodatkowe oszczędności przynosi wykorzystanie lamp z czujnikami ruchu i zmierzchu. Te pierwsze będą zapalały się tylko czasami, a drugie nie będą wymagały od nas pamiętania o włączeniu ich gdy zrobi się ciemno, a potem wyłączeniu.