Prysznic z odpływem liniowym – zalety i wady

Prysznic typu walk in, w którym brodzik zastępuje odpływ wmontowany w podłogowe kafle, staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Jakie są plusy, a jakie minusy odwodnienia liniowego? Czy można je zastosować w każdej łazience?

Dlaczego warto zdecydować się na odpływ liniowy?

Odpływy liniowe swoją rosnącą popularność zawdzięczają nie tylko wyjątkowej estetyce. Najczęściej wymienianą zaletą jest funkcjonalność prysznica bez brodzika. Wejścia do kabiny nie blokuje żaden próg, dzięki czemu jest ono dostępne dla osób z ograniczoną mobilnością: osób starszych, osób z niepełnosprawnością, dzieci. Prysznic walk in jest również łatwy w utrzymaniu: w porównaniu z klasycznymi kabinami ma mniej zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud. W razie potrzeby także sam odpływ typu liniowego można wygodnie przeczyścić, zdejmując nakładkę i dostając się do syfonu. Wiele osób decyduje się na ten typ odwodnienia ze względu na jego estetykę – liniowe odpływy są bardzo stylowe za sprawą swojego minimalizmu. Pozwalają też optycznie powiększyć łazienkę, dzięki efektownie jednolitej podłodze, bez niepotrzebnego brodzika.

Liniowy odpływ? Nie zawsze możliwy

Jak każde rozwiązanie, liniowe odwodnienie ma też swoje wady. Przede wszystkim nie da się go zastosować w każdej łazience. O ile w przypadku nowych inwestycji nie ma problemu z montażem, o tyle w przypadku mieszkań budowanych według technologii sprzed lat trzeba zasięgnąć opinii fachowca. Czasem grubość i wytrzymałość stropu jest niewystarczająca, by dało się zamontować tego typu odwodnienie. Wwiercanie się w strop grozi bowiem jego uszkodzeniem. Dlatego odpływów liniowych nigdy nie należy montować na własną rękę – aby instalacja była poprawna i aby prysznic był maksymalnie funkcjonalny, lepiej zlecić pracę specjaliście, jednocześnie stawiając na dobrej jakości produkt.