Rodzaje pościeli- jaką wybrać?

Każdy powinien mieć w domu co najmniej kilka kompletów pościeli do spania- co najmniej dwie dla siebie, a także zapasowe dla gości. Przy zakupie należy jednak pamiętać, że pościel pościeli nierówna i podczas gdy niektóre są niezwykle przyjemne w dotyku i wygodne, pod innymi spanie jest niekomfortowe! Jak wybrać odpowiednią pościel?

Rodzaje pościeli

Najpopularniejsza i najłatwiej dostępna w sklepach jest pościel bawełniana. Ten naturalny materiał pozwala skórze oddychać i jest przyjemny w dotyku. Jedyną jego wadą jest to, że dość mocno się gniecie. Pościel z bawełny dzieli się na kilka rodzajów, różniących się techniką splotu. Najczęściej spotykane rodzaje to kora, satyna, flanela, perkal.

Oprócz bawełnianych, powodzeniem cieszą się także pościele z wełny. Przydają się one szczególnie podczas chłodnych, zimowych nocy, ponieważ świetnie ogrzewają a jednocześnie przepuszczają powietrze, dzięki czemu osoby, które w niej śpią, nie pocą się. Wełna jest bardzo przyjemna i miękka w dotyku.

Inny popularny materiał, z którego wykonuje się pościele, to len. Lniane pościele sprawdzają się przez cały rok i nie wywołują alergii, przez co są chętnie wybierane przez osoby skłonne do uczuleń i podrażnień. Niestety, len ma także wady – łatwo się gniecie i nie jest łatwy do wyprasowania.

Tkaniny syntetyczne

Czy sztuczne materiały zawsze są szkodliwe? Niekoniecznie! Pościel z mikrofibry ma same zalety – przepuszcza powietrze tak samo dobrze jak naturalne tkaniny, jest bardzo miła w dotyku, nie gniecie się tak jak bawełna i, co bardzo ważne, jest antyalergiczna.