Jakie powinny być lampy do pokoju dziecięcego?

W każdym domu można znaleźć jakąś lampę – zwłaszcza na biurkach. Korzystają z nich osoby dorosłe, ja również dzieci i młodzież. Szczególnie dla tych ostatnich dobór odpowiedniego oświetlenia pokoju ma kluczowe znaczenie – odrabianie lekcji w półmroku bardzo niekorzystnie wpływa na wzrok młodych ludzi.

Lampy do pokoju dziecięcego

W marketach budowlanych i w ofertach producentów akcesoriów oświetleniowych można znaleźć mnóstwo rodzajów lamp – także te przeznaczone do biur i pokoików dziecięcych. Są to tak zwane lampki biurkowe. Ich największą zaletą jest to, że w większości przypadków można je dowolnie nachylać, dzięki czemu możliwe jest optymalne ustawienie światła podczas pracy czy nauki. Możliwość zmiany kierunku światła jest ważna także podczas zabawy – dzięki niej dzieci mogą dowolnie dostosowywać lampy do swoich aktualnych potrzeb.

Oświetlenie sufitowe

Lampy sufitowe w pokojach dzieci nie muszą być tradycyjne. W wielu sklepach można znaleźć modele zdobione motywami z dziecięcych bajek. Warto zadbać, by lampa w pokoju dziecięcym nie emitowała białego światła, ponieważ ma to niekorzystny wpływ na wzrok dziecka. Zalecane są ciepłe barwy światła (ponadto ciepła barwa ma wpływ na ogólne postrzeganie pomieszczenia – wydaje się ono po prostu bardziej przytulne, co w przypadku pokoików przygotowanych dla najmłodszych domowników ma szczególnie ważne znaczenie).

Lampki nocne

Podobnie jak swoje sufitowe odpowiedniki, lampki nocne zaprojektowane z myślą o najmłodszych mogą mieć różne kształty: postaci bajowych, zwierzątek, samochodów. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki takiemu akcentowi dziecko może poczuć się bezpiecznie, gdy przebudzi się w nocy i oświeci umieszczoną obok łóżka lampkę. Lampki nocne z reguły nie dają mocnego światła, dlatego możliwe jest pozostawienie ich włączonych nawet na całą noc – nie zużyją dużo prądu, natomiast maluszek będzie mógł czuć się bezpiecznie, gdy nagle w nocy obudzi go zły sen.

Oferty producentów akcesoriów oświetleniowych pękają w szwach od różnego rodzaju lamp, lampek i lampionów – także tych zaprojektowanych z myślą o pokojach dziecięcych. Z tego powodu każdy z pewnością znajdzie coś, co będzie mu w pełni odpowiadało zarówno pod względem kierunku padania światła, jak i kształtu lampy czy jego koloru. Warto zapoznać się z propozycjami wielu sklepów i porównać ceny produktów; niektórzy sprzedawcy narzucają sobie bardzo dużą marżę, przez co oferowane przez nich produkty są kilkukrotnie droższe niż te same wyroby sprzedawane przez konkurencję.