Piła spalinowa – czym się kierować przy jej wyborze?

piła spalinowa

Piła spalinowa to niezwykle praktyczne i przydatne urządzenie. Swoje zastosowanie znaleźć może w niemal każdym ogrodzie czy na działce. Dzięki niej prace wykonywane mogą być znacznie sprawnej i szybciej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że korzystanie z niej jest bardzo proste. Dziś na rynku dostępne są różne rodzaje pił spalinowych. Warto zatem wiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając tę konkretną.

Jaka moc silnika?

Dostępne na rynku piły spalinowe (https://zamu.pl/pily-spalinowe) różnią się od siebie m.in. mocą silnika. Jest to jeden z kluczowych elementów, na który należy zwrócić uwagę, wybierając konkretne urządzenie. W przypadku przydomowego użytkowania w zupełności wystarczy piła spalinowa o mocy 2-3,5 KM. Jeśli jednak planuje się dużo intensywniejsze pracy, moc urządzenia musi być oczywiście większa. Moc silnika powinna być także dobierana pod kątem rodzaju drewna, jaki planuje się ciąć. Piła o mniejszej mocy z powodzeniem poradzi sobie z drzewem iglastym. Drzewo liściaste wymaga jednak mocniejszego urządzenia. Dobrym wyborem będzie w tym przypadku piła spalinowa o mocy 5 KM.

Jaka długość prowadnicy?

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze piły spalinowej, jest długość prowadnicy. Ma to duże znaczenie, pod względem komfortu użytkowania piły. Im bowiem dłuższa prowadnica, tym grubsze drewno można ciąć. Pamiętać jednak trzeba, że im dłuższa prowadnica, tym trudniejsze może być korzystanie z urządzenia. W przypadku mniejszych prac w zupełności wystarczy prowadnica o długości 35-40 cm. Z kolei intensywniejsze prace wymagać mogą dłuższej prowadnicy, najlepiej 50-80 cm.

Jaka waga piły spalinowej?

Piły spalinowe różnią się od siebie także swoimi gabarytami. Waga urządzenia ma wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy. Wybierając konkretny model, pod uwagę wziąć trzeba własne możliwości i warunki fizyczne. Mniejsze piły spalinowe zwykle ważą 4-5 kg. Te bardziej profesjonalne 8-9 kg. Oczywiście waga urządzenia uzależniona będzie od jego mocy i długości prowadnicy.