Garderoba – jak zorganizować przestrzeń do przechowywania

stojak-aranz

Przechowywanie przedmiotów, których używamy na co dzień oraz tych na specjalne okazje to jedna z kilku podstawowych funkcji domu czy mieszkania. Jeżeli chcemy uniknąć zagracenia przedpokoju, niefunkcjonalnej garderoby czy potykania się o nieużywane pary butów za każdym razem, kiedy wchodzimy do domu, postarajmy się o właściwą organizację przestrzeni do przechowywania. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami.

Odpowiednie meble

Szafy, szafki, wieszaki, stojaki na buty, ławki… Odpowiednio dobrane do przestrzeni, którą dysponujemy, oraz ilości naszej odzieży meble mogą naprawdę pozytywnie wpłynąć na funkcjonalność naszej garderoby. Zasadniczo więcej ubrań łatwiej jest pomieścić w komodzie z kilkoma szufladami, niż w szafie, jednak wtedy musimy je bardzo starannie składać i układać. Ubrania powieszone na wieszakach w szafie możemy za to łatwo przeglądać i wymagają mniej prasowania. Z kolei wieszak na odzież wierzchnią powinien być na tyle duży, by zmieścić nie tylko nasze okrycia, ale również te należące do ewentualnych gości.

Sezonowa wymiana

Warto pamiętać, że dla wygody najlepiej jest przygotować w domu dwa miejsca przeznaczone na przechowywanie butów. Jedno w przedpokoju – pojemny organizer na buty (zobacz taki), które są noszone na co dzień, na przykład w formie półek pod wygodną ławką, i drugie, gdzie będziemy trzymać w pudełkach buty, których nie nosimy z powodu pory roku czy te przeznaczone na specjalne okazje. Ta sama zasada odnosi się do odzieży wierzchniej, szalików, kapeluszy i innych dodatków, które zakładamy tylko na zewnątrz – wieszak w pobliżu drzwi wejściowych na te aktualnie używane i specjalne miejsce do przechowywania tych przeznaczonych na inną pogodę. Ważne jest zadbanie o czystość w miejscu przechowywania ubrań oraz zabezpieczenie ich przed szkodnikami takimi jak mole.