Jak upiększyć wnętrze? Donice do każdego domu

doniczki na półce

Wiosna puka do drzwi, a to oznacza tylko jedno – rośliny doniczkowe zasługują na odrobinę pielęgnacji po zimie. Niezależnie od tego, czy chodzi o rośliny w domowym zaciszu, czy te na balkon lub taras- wszystkie potrzebują odrobiny dopieszczenia po zimowym letargu.  Może nowe doniczki będą dobrym rozwiązaniem? Jak wybrać tę najbardziej odpowiednią? I czy w tym kontekście również rozmiar ma znaczenie?

Doniczki na kwiaty – jak kupować?

Donice powinny być na tyle duże, aby można było zobaczyć, czy roślina stoi w wodzie, która została w nim po ostatnim podlewaniu. W zależności od wielkości zakupionej rośliny dobierana jest średnica opakowania pasująca do kwiatka. Zwykle powinien być co najmniej 1,5-2 cm większy niż wewnętrzny pojemnik do uprawy. W przypadku dużych roślin, które są trudniejsze w obsłudze i przez to nie mogą po prostu wylać nadmiaru wody, zaleca się zastosowanie warstwy drenażowej na dnie donicy, na przykład keramzytu. Dzięki niemu nie zdarzy się, że roślina stanie w wodzie.

Donice do domu jako stylowe dodatki – gdzie kupić?

Osłonę do doniczki na kwiaty wybieramy głównie według gustu. Niezależnie od tego, czy jest to terakota, metal  czy inne, powinna mieć wystarczająco dużo miejsca na materiał, który wchłonie nadmiar wody, aby nasze korzenie nie gniły w doniczce. Stan korzeni wpływa na zdrowie całej rośliny, dlatego potrzebują przestrzeni życiowej w odpowiedniej doniczce do domu. W tym okresie popularne są proste i eleganckie kształty. Donica potrafi uzupełnić, ujednolicić i ożywić styl wnętrza. Niepowtarzalny design i antyczny, vintage wygląd sprawia, że wyglądają dobrze z każdą rośliną. Dobrze dobrana doniczka na kwiaty będzie nadawała się do użytku w pomieszczeniach, ale i również do użytku na zewnątrz.