Jak wybrać lampę biurową i jak z niej poprawnie korzystać?

Stanowisko pracy powinno być ergonomiczne, a co za tym idzie – sprzyjac produktywności. Bardzo ważnym czynnikiem jest oświetlenie powierzchni roboczej, dlatego też lampa biurowa jest bardzo ważnym elementem stanowiska pracy. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie biurka?

Lampa biurowa – jakie źródło światła?

Kupując lampę biurową, ma się kilka opcji co do źródła światła, jednak trzeba zdać sobie sprawę, że tradycyjne żarówki odchodzą już do lamusa i chociaż część konsumentów nadal je preferuje, są one stopniowo wypierane przez diody LED.

Istnieją też lampy z oprawami halogenowymi, ale ich wadą – podobniem jak tych z tradycyjnymi żarówkami – jest nagrzewanie się, co często jest bardzo niekorzystne. Któż bowiem nie zna osoby, która oparzyła się o żarówkę lub nagrzany klosz, lub sam tego nie doświadczył? Częste były też przypadki, że przez zamontowanie w lampce zbyt mocnej żarówki jej klosz lub rączka się topiły.

W przypadku diod LED takie problemy nie występują, gdyż emitują one minimalną ilość ciepła. Do tego ilość światła padającego na biurko da się regulować i dopasowywać ją do wykonanych czynności.

Miejsce lampki na biurku, elastyczność i mocowania

Warto pamiętać, by lampkę na biurku umieszczać w taki sposób, że będąc praworęcznym, stawiać ją po lewej stronie, tak by cień ręki nie padał na biurko. Aby jednak można było to zrobić, często konieczny jest odpowiednio długi kabel, tak by lampę biurową (zobacz) można było swobodnie przestawiać.

Warto też wspomnieć o tym, że wymienione wcześniej lampki LED nie wymagają często bycia podłączonymi do gniazdka przez cały czas, gdyż wyposażone są w baterię, dzięki czemu po naładowaniu do pełna zasilaczem znajdującym się w zestawie można je po prostu od niego odłączyć i zapomnieć na jakiś czas o kablu.

Wiele lampek, bez względu zastosowany rodzaj źródła światła, jest też wysoce elastycznych, posiadając wiele ruchomych elementów lub będąc wykonanymi z giętkich materiałów, co pozwala swobodnie nimi operować, zmieniając kąt padania światła. Jest to zwłaszcza przydatne w momencie, w którym pracując z domu przy zgaszonym głównym świetle, trzeba nagle odbyć wideokonferencję lub wideo czat z klientem czy szefem.

W przypadku biurek o małej powierzchni można też pomyśleć o lampkach mocowanych do niego przy pomocy klipsa, które można łatwo zdemontować i które dają całkowitą swobodę w decydowaniu o umiejscowieniu lampy.

Osoby, które cenią sobie dodatkowe funkcje, z pewnością entuzjastycznie zakupią lampę biurową z wyświetlaczem, wskazującym datę i godzinę, oraz budzikiem. Powszechne stają się też lampy LED z głośnikami, co pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku.

Wybór lamp biurowych jest wręcz oszałamiający, dlatego dobrze wybrać jest taką, która będzie w największym stopniu dostosowana do danego stanowiska pracy i związanych z nim potrzeb.