Jak wybrać muszlę klozetową?

Urządzenie funkcjonalnej łazienki to niełatwe zadanie. Jednym z ważniejszych etapów remontu jest wybór sanitariów. Od ich jakości zależeć będzie między innymi komfort czyszczenia pomieszczenia. Na co zwracać uwagę, wybierając muszle klozetowe? Gdzie kupić urządzenia dobrej klasy i który model wybrać?

Muszle klozetowe – szeroki wybór modeli

Wydawałoby się, że nie ma nic łatwiejszego niż zakup muszli klozetowej. Tymczasem sklepy z wyposażeniem łazienkowymi oferują tak szeroki wybór misek ustępowych i akcesoriów toaletowych, że podjęcie decyzji dotyczącej konkretnego modelu staje się nie lada wyzwaniem.

Sklepy proponują takie muszle klozetowe stojące oraz podwieszane, w różnych kształtach, o różnym wykończeniu. Istotną kwestią różniącą poszczególne modele jest na przykład rodzaj zamontowanej deski (standardowa albo wolno opadająca), a także typ kołnierza (toaleta może go posiadać lub nie). Trzeba też pamiętać, że do muszli podwieszanej obowiązkowo zakupić trzeba stelaż – te również występują w zróżnicowanej rozmiarówce, pochodzą od różnych producentów, mają różne wykończenie (jak np. przycisk uruchamiający spłuczkę).

Którą muszlę klozetową wybrać?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, którą muszę klozetową wybrać. Wszystko zależy od typu łazienki oraz osobistych preferencji jej właściciela. Istnieje jednak kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę.

Jeśli chodzi o sposób montowania, wyróżnia się toalety stojące i wiszące. Te pierwsze mogą być montowane w każdej łazience, drugie wymagają użycia specjalnego, ukrytego z ścianie stelaża (więc zajmują więcej miejsca), ale za to prezentują się bardzo nowocześnie i ułatwiają utrzymanie czystości. Inne kwestie to np. budowa ustępu – muszle klozetowe bezkołnierzowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Jeśli chodzi o akcesoria, warto zdecydować się na wolno opadającą klapę, dzięki której uniknie się nieprzyjemnego odgłosu trzaskania klapą.