Listwa szczelinowa do blatu – podstawowe informacje

blat w kuchni

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To tam gotujemy, spożywamy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną. Na wystrój kuchni składają się wszystkie elementy, także te wykończeniowe. Jednym z nich jest listwa szczelinowa do blatu.

Jaka jest funkcja listwy szczelinowej?

Biorąc pod uwagę aktualnie stosowane technologie listwa szczelinowa do blatów służy do połączenia i zabezpieczenia miejsc styku dwóch elementów blatu. Stosowana jest także wtedy, gdy ściana cechuje się wyjątkowo nierówną powierzchnią. Dodaje szafkom kuchennym elegancji i sprawia, że w szczeliny między dwoma blatami nie przedostają się żadne resztki jedzenia oraz inne zabrudzenia.

Z jakich materiałów powinna być wykonana?

Listwa szczelinowa, ale także wszystkie inne listwy do blatów kuchennych muszą posiadać kilka ważnych cech. Jedną z nich jest odporność na wysokie temperatury, jakie towarzyszą przygotowywaniu dań i wypieków oraz działanie pleśni, która tworzy się w wilgotnym środowisku. Ważna jest także łatwość usuwania tłuszczu i brudu, które osadzają się na wszystkich elementach kuchennych.

Listwa do blatu powinna być wykonana z materiałów trwałych, odpornych na ścieranie, zarysowania i wszelkie urazy mechaniczne. Takie materiały to np. PCV, aluminium czy inne metale. Są one mocne i twarde, a przy tym można je łatwo docinać. Nie korodują, dzięki czemu zachowują świeżość i elegancki wygląd przez bardzo długi czas. Różnorodność kolorów i wzorów sprawia, że listwy z nich wykonane można dopasować do każdego wnętrza.