Dywany do salonu- na co zwrócić uwagę?

dywany do salonu

Wybór dywanu do salonu to nie lada wyzwanie. Nie pomaga olbrzymi wachlarz ofert i możliwości zakupów online oraz stacjonarnie. Opcja dużego może zbyt mocno przytłoczyć wnętrze, a zbyt mały dodać niedosytu. Zbyt neutralny zlać się z panującym kolorem, a kontrastowy za mocno podkreślić. Zbyt wzorzysty połączyć się w kicz, a minimalistyczny nie pasować. Jak wypośrodkować ten wybór, żeby przyszły dywan okazał się tym idealnym, bez chęci natychmiastowego zwrotu i poszukiwania kolejnego?

Wymiary- zacznij od tego!

Wybór dywanu do salonu warto zacząć od przemyślenia jego rozmiaru. Pomocne będą wymiary całego pomieszczenia oraz obrany styl. To on będzie skupiał wzrok i zachęcał do wejścia, sprawdzenia przytulności. Do dużych pokojów, należ pomyśleć o większym dywanie. Nie może on jednak leżeć od samych drzwi. Ważne jest minim 90 cm przerwy, która umożliwi otworzenie ich. Należałoby taki dywan stosować jako bazę pod meble, które będą jeszcze bardziej go uwydatniać. Powinny na nim stać co najmniej 2 nogi od sofy lub stolików. Dywan też może dzielić wnętrze. Sprawdza się to przy otwartych przestrzeniach na kuchnię lub korytarz. Przy uzmysłowieniu wielkości może pomóc taśma malarska. Wystarczy okleić interesujący nas wymiar i zastanowić się, czy taki będzie pasował.

Materiał- odwieczny problem

Z racji częstego korzystania z salonu, dywan powinien być na silikonowym spodzie lub mieć antypoślizgowy spód. Dzięki temu nie będzie uciekał spomiędzy nóg. Włosie powinno być niskie o wysokiej gramaturze. Zapewni to łatwość w czyszczeniu. Wszelkie designerskie, z długimi i grubymi frędzlami warto zostawić w sypialni, gdzie będą bezpieczniejsze. Warto pomyśleć o dywanie jutowym, który świetnie wpasuje się do wnętrz w stylu boho.

Kolory i wzór- obecne trendy

Podczas wyboru ogólnego wyglądu dywanu, warto wziąć pod uwagę pewne zasady. Jasny dywan powiększy wnętrze, ciemny będzie przytulniejszy, ale może pomniejszyć. Wzorzyste motywy będą mocno kontrastowe i uwydatnią to miejsce. Minimalistyczne zleją się i stworzą jednolitą całość. Wszystko zależy od tego, jaki efekt jest pożądany. Obecnie modne są dywany w stylu skandynawskim i boho. Jasne, większe, z lekkim geometrycznym wzorem. A także szare imitujące beton albo czerpiące z dawnych lat w stylu vintage.

Sporo inspiracji jeśli chodzi o dywany do salonu znajduje się na stronie Sfmeble.