Kamień ozdobny – charakterystyka

Kamienie dekoracyjne są popularnym i uniwersalnym rozwiązaniem dla upiększenia zarówno ogrodów, jak i wnętrz. Ich wyjątkowy, naturalny wygląd pozwala cieszyć się pięknem przyrody, które ma do zaoferowania matka natura. Istnieje wiele rodzajów kamieni, więc dla każdego znajdą się takie, które będą odpowiadały jego preferencjom artystycznym.

Definicja i pochodzenie

Kamień ozdobny jest minerałem, skałą lub substancją stałą pochodzenia organicznego. Występuje w przyrodzie w warunkach naturalnych. Ma dość trwałe cechy fizyczne. Po oszlifowaniu i wypolerowaniu wykazuje właściwości zdobnicze. Pojęcie kamienia dekoracyjnego jest określeniem charakteryzującym wszystkie kamienie o właściwościach zdobniczych.

Podział

Kamienie dekoracyjne można podzielić ze względu na ich przeznaczenie — zewnętrzne lub wewnętrzne. Pierwsze idealnie pasują do ogrodów, natomiast drugie — do wnętrz. Ze względu na wygląd, mogą to być kamienie naturalne, drewnopodobne, cegłopodobne itp.

Zastosowanie

Kamień dekoracyjny charakteryzuje się przede wszystkim niewątpliwymi walorami dekoracyjnymi. Jednak nie jest to jego jedyna zaleta. W przypadku umieszczenia kamienia w ogrodzie jego obecność wpływa pozytywnie na kwasowość ziemi. Z kolei odczyn pH gleby bezpośrednio oddziałuje na wzrost roślin znajdujących się w jej pobliżu.