Naturalny nawóz do warzyw – najlepsze propozycje

Uprawiając warzywa na przydomowej działce, trzeba pamięć o ogromnej ilości sprawa i zagadnień. Dla jakości późniejszych zbiorów liczy się nie tylko to, kiedy rośliny zostaną posadzone, lecz także to kiedy zacznie się ich zbiór, jak będą podlewane, a co najważniejsze, czym będą nawożone. Rzecz jasna najlepsze parametry ma nawóż do warzyw naturalnego pochodzenia, lecz jak się okazuje, niewiele osób uprawiających swoje własne warzywa wie, jaki jego rodzaj wybrać.

Obornik

Zdecydowanie najlepszą propozycją, jeśli chodzi o naturalny nawóz do warzyw, jest obornik. Używany jest on od setek lat, a to za sprawą jego rewelacyjnych właściwości. Przede wszystkim jest on w stanie dostarczyć do gleby wszystkie niezbędne dla niej składniki, a także pozytywnie wpływa na poprawę jej struktury. Co więcej, obornik pozytywnie oddziałuje na fizjochemiczne i biologiczne właściwości gleby.

Kompost

Kolejnym bardzo często polecanym naturalnym nawozem do warzyw jest kompost. Pierwszą jego ogromną zaletą jest to, że jest on całkowicie darmowy, ponieważ produkowany jest samodzielnie z ogrodowych odpadków. Jak się bowiem każdy powinien dowiedzieć, kompost produkowany jest z takich elementów, jak liście drzew, odpadków pochodzących z uprawianych roślin i z innych odpadków roślinnych, które można znaleźć w domu.
Używanie kompostu wiąże się z jedną bardzo ważną zasadą — nie przekopujemy go z ziemią, jak ma to miejsce w przypadku obornika. Kompost wystarczy wysypać na glebę, a następnie delikatnie go rozgrabić po całej powierzchni.

Nawóz zielony

Na sam koniec pozostaje również bardzo ciekawa propozycja dla każdego, kto chce uprawiać w przydomowym ogródku własne warzywa, czyli tzw. nawóz zielony. Są to różnego rodzaju rośliny, które zostały przekopane lub przeorane z ziemią. Powinno się je posiać w miejscu uprawy mniej więcej około sierpnia, tak aby można je było przekopać razem z ziemią na jesień. Rzecz jasna powinny się one charakteryzować bardzo szybkim czasem wzrostu. Rewelacyjnie w tym wypadku sprawdzą się takie pozycje jak seradela czy też łubin żółty.