Fotel w stylu angielskim z uszami

fotel uszak koło lampy

Głęboki fotel z oparciem i dużymi podłokietnikami jest uważany za ponadczasowy angielski klasyk. Można w nim usiąść przy kominku, napić się herbaty i odpocząć po całym dniu pracy. Ważne jest, aby połączyć fotel uszak z różnymi stylami wnętrza.

Skąd wzięła się nazwa fotela?

Fotel uszak ma bardzo dostojny wygląd i przypomina nieco tron:

  • wysokie oparcie (często z gzymsami wokół krawędzi);
  • masywne podłokietniki;
  • duży rozmiar.

Mebel ten jest często nazywany „uszakiem” lub „krzesłem skrzydlatym”. Wywodzi się z Anglii. W tym kraju takie projekty były tworzone z myślą o wygodzie osób starszych. Zakładano, że te „uszy” na krześle będą chronić człowieka przed przeciągami. Wysokie oparcie pozwala utrzymać ciepło przez długi czas, a jednocześnie niezawodnie chroni przed iskrami lecącymi z kominka. W Anglii mebel ten był często nazywany „krzesłem kominkowym”.

fotel uszak w kolorze szarym

Różnice uszaka

  • Rozmiar. Oryginalne fotele uszaki to masywne konstrukcje ze szczególnie wydatnym oparciem. Tył jest wysoki i obszerny, aby nie obciążać szyi.
  • Uszy. Wystają po bokach fotela. Mogą one być proste lub ukształtowane. Są one ozdobione rzeźbami. Kształt tego elementu przypomina skrzydła motyla.
  • Nogi tego krzesła są zawsze małe. Są one wykonane z różnych materiałów, mają dowolne kształty i są pomalowane na różne kolory.
  • Siedzenie. Aby wygodnie siedzieć, krzesła kominkowe są wystarczająco głębokie. Jest to bardzo ważne podczas długiego odpoczynku przy kominku.
  • Dekor. Każdy producent wprowadza swoje własne elementy, ale klasyką jest przeszycie ozdobnych listew wokół podłokietników. Ponadto oparcie musi być pikowane.

Fotel z dużym oparciem

Ta opcja jest jak najbardziej zbliżona do klasycznej. Ma krótkie, zakrzywione nogi i duże, proste oparcie. Dzięki głębokiemu siedzisku, wystającym wypustkom i podłokietnikom osoba siedząca w fotelu będzie jakby ukryta przed otoczeniem.

Fotel uszak będzie doskonałym dodatkiem do każdego klasycznego lub nowoczesnego wnętrza. Można go zainstalować w salonie w wyrafinowanym stylu renesansowym, jak również w ultranowoczesnym High-Tech.