Sekatory ogrodnicze kowadełkowe czy nożycowe?

nożyce ogrodowe

Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej sekatory ogrodnicze kowadełkowe i nożycowe. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

Jakie różnice?

Główna różnica pomiędzy sekatorami ogrodniczymi kowadełkowymi, a nożycowymi tkwi oczywiście w ich konstrukcji. Mowa tutaj oczywiście o samym mechanizmie tnącym. Jeżeli chodzi o nożyce ogrodowe kowadełkowe, to mają one oczywiście jedno ostrze, które bez problemu tnie gałąź opartą na dość szerokim kowadełku. Samo cięcie zakończone jest w momencie, gdy ostrze zetknie się bezpośrednio z kowadełkiem. W przypadku sekatorów nożycowych są dwa ostrza, które jednocześnie tną gałąź. Ostrza co prawda nie stykają się ze sobą, tylko mijają tak, jak zwykłe nożyczki.

Jaki rozmiar?

Aby wybrać porządny sekator ogrodniczy warto zwrócić uwagę nie tylko na jego mechanizm tnący, ale również na jego rozmiar. Dwuręczne sekatory ogrodnicze dostępne są zazwyczaj w kilku różnych długościach ramion do wyboru. Im dłuższe ramie, tym oczywiście mniejszy wysiłek podczas cięcia. Niestety w modelach tych zdecydowanie częściej dochodzi do usterek. Problemy pojawiają się zwłaszcza przy cięciu dość grubych gałęzi. Osoby, które muszą zmagać się z bardzo grubymi gałęziami powinny nożyce ogrodowe zastąpić porządnymi piłami. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, aby sekator ogrodniczy systematycznie czyścić, dzięki czemu będzie spełniać on swoje podstawowe zadania.